Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
Merhum Müftü Ahmet Mete'nin ismi İzmit'te yaşatılacak
Güncellenme Tarihi: 31-01-2023

Görüntüleme: 1741

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İzmit Belediyesi, merhum İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'nin anısına çeşme hayratı yaptı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu da, İzmit'teki Ahmet Mete hayratının açılışına katıldı. 29 Ocak 2023 Pazar günü gerçekleşen açılış törenine ayrıca merhum müftü Ahmet Mete'nin çocukları Fatma ve Mehmet Mete, damadı Muhammed Fatih Deli, torunları ve İskeçe Müftülüğünü temsilen Mustafa Kamo katıldı.

İzmit Belediyesi tarafından nüfus mübadelesinin 100. Yılı münasebetiyle Balkan Dernekleri Yerleşkesi'nde anma programı düzenledi. Programda merhum İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete anısına yapılan çeşme hayratının açılışı da yapıldı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'nin adının yaşatılması için böyle bir eserin ortaya çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, BTTDD İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk ve dernek yöneticileri, diğer Balkan dernekleri temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Müftü Mete ailesi adına konuşan Ahmet Mete'nin oğlu Mehmet Mete ise, babasının adının böyle güzel bir eserle yaşatılacak olmasından duydukları mutluluğu dile getirdi ve bunun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Etkinlikte BTTDD Genel Başkanı Hasan Küçük de bir konuşma yaparak, 29 Ocak gibi önemli bir tarihte İskeçe'nin merhum müftüsü Ahmet Mete'nin adını yaşatacak bir eserin açılmasının önemini vurguladı ve İzmit Belediyesi'ne teşekkür etti.

Etkinlikte konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şunları kaydetti: "Çok iyi biliyorum ki, hepimizin gönlünde ayrı bir yeri olan Ahmet Mete'yi, maalesef geçtiğimiz yıl kaybettik. Bizler de vefatın hemen ardından çalışma arkadaşlarımızla birlikte İskeçe'deydik. Kıymetli ailesini ziyaret ederek, taziyelerimizi ilettik, kabri başında dualarımızı ettik. O'nun Batı Trakya'da yaptığı hizmetler her zaman hayırla, duayla ve rahmetle anılacak. Bir kez daha mekânı cennet, makamı âlî olsun. İzmit de mübadelenin yaşandığı kentlerden bir tanesi. Biz de İzmit Belediyesi olarak bu bilinçle mübadillerin ve yüreğiyle, fedakârlığıyla Batı Trakya'daki soydaşlarımızın haklı mücadelesine ömrünü adayan İskeçe Müftüsü Ahmet Mete'nin aziz hatırasını Balkan Dernekleri Yerleşkemizde yaptığımız hayrat çeşmesi ile yaşatmak istedik."

İskeçe Müftülüğü temsilcisi Mustafa Kamo, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'e, Ahmet Mete'nin İskeçe Camileri adlı kitabını ve Kardelen dergisi 29 Ocak özel sayısını hediye etti.

Yapılan konuşmalardan sonra çeşmenin açılışı dualarla yapıldı. Çeşmenin kurdelesi müftü Ahmet Mete'nin torunu Yusuf tarafından kesildi.

Daha sonra ise Mübadelenin 100. Yılı nedeniyle düzenlenen ve Dr. Neval Konuk'un konuşmacı olarak katıldığı panel gerçekleştirildi.