Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
AÇIKLAMA
Güncellenme Tarihi: 31-05-2024

Görüntüleme: 728

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

‘TÜRK' İBARESİNDEN SONRA ‘BATI TRAKYA' İBARESİ DE YASAKLI HALE GETİRİLMEK İSTENMEKTEDİR

Rodop Asliye Hukuk Mahkemesinin, Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği hakkında kapatma kararı karşısında, derin hayal kırıklığımızı ifade etmek isteriz.

Batı Trakya Türk Azınlığıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını beklerken, Türk azınlığın hak ve hukukunu ihlal eden uygulamaların kapsama alanının genişlediğini görmekteyiz.

Daha önce mahkeme kararıyla kuruluşu tescil edilen Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği hakkında, yine mahkeme kararıyla, ismindeki "Batı Trakya" ibaresinden dolayı kapatılma kararı verilmesi, Batı Trakya Türk Azınlığının maruz kaldığı antidemokratik politikaları tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır.

Batı Trakya'da "Türk" ibaresinden sonra "Batı Trakya" ibaresi de "yasaklı" hale getirilmek istenmektedir. Demokrasi, eşitlik, hukuk, insan hakları gibi kavramları adeta ayaklar altına alan bu durum son derece endişe vericidir.

Bu yanlış ve antidemokratik karardan bir an önce dönülmesini ümit eder, 41 yıldır HAK ARAMA MÜCADELESİNİ sürdüren İskeçe Türk Birliği olarak, Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneği'nin haklı davasında yanında olduğumuzu vurgulamak isteriz.