Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
ILICA'DA MUHTEŞEM HIDRELLEZ ŞENLİĞİ
Güncellenme Tarihi: 07-05-2024

Görüntüleme: 636

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği (İTB) ile Mustafçova Belediyesi tarafından düzenlenen Ilıca köyündeki geleneksel Hıdrellez Bahar Şenliği, 6 Mayıs 2024 Pazartesi günü büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Ilıcadaki Hıdrellez şenliğine yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Etkinliğe İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları ve Müzik Ekipleri ve İskeçe Türk Birliği Gençlik Kolu katıldı. Etkinlikte gençler Hıdrellez'le ilgili maniler okudu. Hıdrellez Şenliğine iki otobüsle katılan İskeçe Türk Birliği ekipleri burada sundukları gösterilerle Ilıca'da buluşan soydaşlardan büyük beğeni aldı. Müzik öğretmenleri Süleyman Kara ve Merve Kara yönetimindeki İskeçe Türk Birliği merkez, Şahin ve Kırköy müzik kursu öğrencileri şarkı ve türküler seslendirdi.

Tülin Hacıhalil ve Gökhan Mustafa'nın çalıştırdığı İskeçe Türk Birliği küçükler halk oyunları ekipleri de sundukları gösterilerle beğeni topladı.

Bu arada İskeçe Türk Birliği tarafından halka geleneksel Hıdrellez Göllesi dağıtıldı. İTB Gençlik Kolu üyeleri ise konuklara Türk kahvesi ve atıştırmalık ikram etti. Bahar Şenliğinin sunuculuğunu İTB yöneticilerinden İpek Salihoğlu yaptı.

Ilıca köyündeki Hıdrellez etkinliğine katılanlar, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri ile Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt ve meclis üyeleri tarafından karşılandı. Etkinliğe katılanlar arasında Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, DEB Partisi Avrupa Parlamentosu adaylar, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Asbaşkanı Hasan Bosnak, ve diğer davetliler yer aldı.

Ilıca Kaplıcalar alanındaki etkinliğin açılış konuşması İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu tarafından yapıldı. Ozan Ahmetoğlu yaptığı konuşmada İskeçe Türk Birliği olarak 20 yıldır Ilıca köyünde önceleri Ilıca Nahiyesiyle daha sonra ise Mustafçova Belediyesiyle birlikte Hıdrellez etkinliğini düzenlediklerini hatırlattı. İTB Başkanı Ahmetoğlu, Orta Asya'dan Balkanlara kadar olan geniş coğrafyada yaşayan Türk ve Müslüman topluluklarında Nevruz ile Hıdrellez'in en önemli bahar bayramı olduğunu belirterek, İskeçe bölgesinde de en önemli Hıdrellez kutlamasının yapıldığı yerlerden birinin Ilıca olduğunu vurguladı. Ahmetoğlu, yıllardır Hıdrellez etkinliklerine destek veren tüm kurumlara ve özellikle de bölgedeki soydaşlara teşekkür etti.

Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt'ta Ilıca'daki Hıdrellez şenliğine katılan tüm konuklara teşekkür ederek, soydaşların bahar bayramını kutladı. Kültürel zenginliklerin yaşatılmasının önemine değinen belediye başkanı Kurt, Ilıca köyünün doğal güzelliklerini de anlattı.

Ilıca'daki Hıdrellez etkinliğinde Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa da birer konuşmalar yaptı.

Etkinlik, İTB Halk Oyunları ekibinin gösterilerinden sonra Süleyman Kara ve öğrencilerinin seslendirdiği şarkılarla son buldu.