Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ'NDEN AVRUPA KONSEYİ'NİN MERKEZİ STRAZBURG'A ÇALIŞMA ZİYARETİ
Güncellenme Tarihi: 23-11-2022

Görüntüleme: 768

Yazı Boyutu:  

Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği (İTB), Avrupa Konseyi'nin bulunduğu Fransa'nın Strazburg kentine çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve İTB Hukuk Danışmanlarından Avukat İlker Çavuşoğlu, 21 - 23 Kasım 2022 tarihlerinde Fransa'nın Strazburg kentinde temaslarda bulundu. Çalışma ziyareti, 6 - 8 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ve uygulanmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının da gündeme gelmesi beklenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde gerçekleştirildi.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Avukat İlker Çavuşoğlu, İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin AİHM'nde kazandıkları, ancak Yunanistan tarafından 2008 yılından bu yana, 14 yıldır uygulanmayan kararlarıyla ilgili olarak AİHM İcra Dairesi, Avrupa Konseyi Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı Başkanlığı ve Avrupa Uygulama Ağı (European Implamentation Networtk) ile görüşmelerde bulundu. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve avukat İlker Çavuşoğlu, Strazburg'da Avrupa Konseyi üyesi 11 ülkenin Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliğiyle de görüşerek, Batı Trakya Türk azınlık derneklerinin yaşadığı mağduriyeti ve konuyla ilgili son gelişmeleri aktararak ve AİHM kararlarının uygulanmasıyla ilgili talep ve beklentileri iletti. İskeçe Türk Birliği heyeti, Strazburg ziyaretinde Türkiye'nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliğini de ziyaret ederek, Büyükelçi Kaan Esener ve çalışma ekibiyle de görüştü.

Strazburg'da yapılan temas ve görüşmelerde İskeçe Türk Birliği ve Batı Trakya'daki Türk dernekleri hakkında AİHM kararlarının Yunanistan tarafından 14 yıldır uygulanmaması sebebiyle yaşanan mağduriyet bir kez daha anlatıldı. "Bekirusta Dava Grubu" olarak bilinen azınlık dernekleri davalarıyla ilgili icra sürecinin takibinin gündemde tutulmasının önemi vurgulandı. Yapılan temaslarda konuyla ilgili olarak yaşanan son gelişmeler de ele alındı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve İTB Hukuk Danışmanlarından İlker Çavuşoğlu, "Bekirusta Dava Grubu" olarak adlandırılan Batı Trakya Türk azınlık davalarıyla ilgili AİHM kararlarının tam ve eksiksiz uygulanması talebini bir kez daha dile getirdi.

Bu bağlamda "Bekirusta Dava Grubu" kararlarının 6 - 8 Aralık 2022 tarihlerinde yapılacak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından ele alınmasının beklendiği vurgulandı. Yapılan görüşmelerde sözkonusu AİHM kararlarının Yunanistan tarafından uygulanmasının sağlanması amacıyla ciddi ve somut adımların atılması ve ihlal prosedürünün işletilmesi için gereken girişimlerin başlatılması talep edildi.

Ayrıca, 2021 yılında Yunanistan Yargıtay Mahkemesi tarafından, talebi bir kez daha reddedilen İskeçe Türk Birliği gibi, "Bekirusta Dava Grubu"nda yer alan Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ile Meriç ili Azınlık Gençleri Derneği'nin kararlarının da 2022 yılı yaz aylarında Yargıtay Mahkemesi (Arios Pagos) tarafından açıklanarak, sözkonusu derneklerin taleplerinin de reddedildiği aktarıldı.