Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
BATI TRAKYA TÜRK AZINLIK KURULUŞLARINDAN AVRUPA KONSEYİ'NE ÇALIŞMA ZİYARETİ
Güncellenme Tarihi: 04-12-2018

Görüntüleme: 853

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

Batı Trakya Türk Azınlık heyeti, Fransa'nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi'ne çalışma ziyaretinde bulundu. Ziyaret, 3-4 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. İskeçe Türk Birliği Başkanı (İTB) Ozan Ahmetoğlu, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkan Yardımcısı Sebahattin Mümin, ABTTF Merkez Ofis Sorumlusu K. Engin Soyyılmaz ve BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayullah'ın yer aldığı heyetin ziyareti ABTTF'nin öncülüğünde yapıldı.

Batı Trakya Türk Azınlığı heyeti, İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) kazandıkları ancak Yunanistan tarafından 10 yıldır uygulanmayan mahkeme kararlarının da gündem maddesi olarak görüşüleceği Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde temaslarda bulundu. Heyet, Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin delegasyon temsilcileriyle görüşerek Yunanistan tarafından uygulanmayan Türk azınlık derneklerinin mahkeme kararlarını ve 10 yıldır devam eden mağduriyeti dile getirdiler.. Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri ülke delegasyonlarıyla yaptıkları toplantıda Türk azınlık dernekleriyle ilgili 35 yıllık mücadeleyi anlattılar.

Ozan Ahmetoğlu, Sebahattin Mümin, Pervin Hayrullah ve K. Engin Soyyılmaz, Strazburg'daki temasları çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmasını denetleyen İcra Dairesi Başkanı Fredrik Sundberg ve aynı dairede görevli hukukçular Nikolaos Sitaropulos ve Dimitrios Kalogiros ile görüştü.

Görüşmede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2008 yılında verdiği İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili AİHM kararlarının Yunanistan tarafından uygulanması gereği bir kez daha vurgulandı ve 10 yıllık süreç aktarıldı.

Ayrıca, AİHM kararlarının uygulanması amacıyla 2017 yılında hazırlanan ancak Yunanistan parlamentosundaki yoğun tartışmalardan sonra yapılan müdahalelerle değiştirilerek kabul edilen ilgili yasaya dayanarak yeniden davaların açıldığı hatırlatıldı ve ilgili süreç aktarıldı. Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri görüşmede, AİHM'nin Türk azınlık dernekleri kararlarının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından takip edilmesinin ve gündemde tutulmasının önemini vurguladı.