Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
ABTTF ve MRG heyeti İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti
Güncellenme Tarihi: 20-09-2018

Görüntüleme: 485

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İnsan hakları alanında faaliyet gösteren Avrupa Azınlık Hakları Grubu (MRG - Minority Rights Group Europe) yöneticilerinden oluşan bir heyet 19 Eylül 2018 Çarşamba günü İskeçe Türk Birliği'ni ziyaret etti. Avrupa Azınlık Hakları Grubu (MRG - Minority Rights Group Europe) Avrupa Ofisi Yönetim Müdürü Neil Clarke ile MRG Avrupa Medya Programları Koordinatörü Anna Alboth'un yer aldığı heyete, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık ve diğer ABTTF üyeleri eşlik etti.

Heyet İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri tarafından karşılandı. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu derneğin kuruluşu, tarihi, hukuki süreci ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu şu ifadeleri kullandı; "Bugün MRG'nin burada olması bizim için çok önemli. 1980'li yılların başında Yunanistan'ın kendi sınırları içerisindeki Türk varlığını inkar etme politikasının bir yansıması olarak azınlığın mağdur olduğu durumlar ortaya çıktı. Bu kimliğimizi inkar etmek anlamına geliyor. Yunanistan diyor ki, ‘Batı Trakya'da Türk yoktur' ve isminde Türk sözcüğü bulunan derneklerin de tanınmama ve kapatılma süreci başladı. İskeçe Türk Birliği çok uzun yıllar süren bir iç hukuk mücadelesi verdi. Sonuç olarak 2008 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde bu davayı kazandık. Yunanistan, AİHM'nin kararı Yunanistan için bağlayıcı değildir bahanesini öne sürerek 10 yıldan beri uygulamıyor. Avrupa Konseyi'nin tüm uyarılarına rağmen İTB'yle ilgili karar uygulanmıyor ve derneğimizin resmi statüsü iade edilmiyor. Yunanistan Adalet Bakanı 2017 yılında yeni bir kanun çıkardı. Aslında Yunanistan'ın yeni kanunlar çıkarmasına gerek yoktu. Çünkü, AİHM mahkemesinin kararları Yunanistan için bağlayıcıdır. Aşırı milliyetçi milletvekillerinin baskılarıyla parlamento o kanunda bazı değişiklikler yaptı. Ve bu değişikliklerle sözkonusu kanunun bizim lehimizde uygulanması zorlaştı. İskeçe Türk Birliği 35 yıldan beri bir hukuk mücadelesi ve bir insan hakları mücadelesi veriyor. Bizler bu mücadeleyi haklılığımız kabul edilene kadar vermeye devam edeceğiz."

Görüşmede İTB Başkanı Ahmetoğlu ve diğer dernek yöneticileri Avrupa'dan gelen heyete Batı Trakya Türk Azınlığı'nın sorunlarını anlattı ve sordukları soruları yanıtladı. Ziyaretin anısında İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Avrupa Azınlık Hakları Grubu Avrupa Ofisi Yönetim Müdürü Neil Clarke'a bir tablo hediye etti.

Avrupa'dan gelen heyetin ziyaretinde İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı İsmet Tüccar, İTB yönetim kurulu üyeleri Rıdvan Topçu ve Ali Salihoğlu da hazır bulundu.