Ana Sayfa » Kültürel Etkinlikler
ŞARKILARLA ESKİ İSKEÇE'YE YOLCULUK
Güncellenme Tarihi: 24-02-2018

Görüntüleme: 1051

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi

İskeçe Türk Birliği'nin düzenlediği "Şarkılarla Eski İskeçe'ye Yolculuk" etkinliği 23 Şubat Cuma günü gerçekleştirildi.

İTB lokalinde gerçekleştirilen etkinlikte İskeçe Türk Birliği Korosu Türk sanat müziği eserleri seslendirdi. Ayrıca Türkiye'de yaşamış ve Türk müziğine büyük katkıları olan İskeçeli ünlü sanatçılar bestekar Rüştü Eriç ve şarkıcı Ahmet Üstün'ün hayatları anlatıldı.

Etkinliğin sunuculuğunu İTB yöneticilerinden Zeynur Bargan yaptı. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptığı açılış konuşmasında bir kültür etkinliğiyle daha halkın karşısında olduklarını söyledi. Ahmetoğlu "Bu akşam koromuzun bir etkinliğiyle karşınızdayız. Kendilerini özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. 91 yıldır azınlığımızın ve bölgemizin bir kurumu olarak kültürümüze, sanatımıza, müziğimize ve kimliğimize katkı yapmaya devam ediyoruz. Bu mücadelemizde ve bu gayretimizde Batı Trakya'daki ve özellikle de İskeçemizdeki diğer azınlık kuruluşları ve temsilcileriyle birlikte hareket ediyoruz. Bu vesileyle müftülüğümüze, milletvekilimize, belediye başkanımıza ve diğer azınlık derneklerimize bir kez daha teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Devamında İskeçe Müftülüğünü temsilen din görevlisi Rıdvan Topçu, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek ve Türkiye'nin Gümülcine Konsolosu Neslihan Altay kısa birer konuşma yaptı. Konuşmacılar, etknliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ederek, İskeçe Türk Birliği'ne başarılar dileyerek, desteklerini ifade ettiler.

Daha sonra ise İskeçe Türk Birliği Korosu Şefi Fikri Şükrüoğlu koronun geçmişiyle ilgili olarak kısaca bilgi verdi.

"Şarkılarla Eski İskeçe'ye Yolculuk" adı verilen etkinlikte İskeçeli ünlü udi bestekar Rüştü Eriç ile 1950'li ve 60'lı yıllara damgasını vuran şarkıcı Ahmet Üstün'ün yaşamı anlatıldı. Eriç ve Üstün'le ilgili sunumu İTB Kadınlar Kolu Başkanı Sevil Şerifoğlu yaptı.

İskeçe Türk Birliği Korosu ise Türk sanat müziğinden seçkin eserler seslendirdi. Son dönemde yenilenen koronun performansı etkinliğe katılanlardan tam not aldı. Seslendirilen şarkılar sık sık alkışlandı.

İTB korosu etkinlikte toplam 15 eser seslendirdi. Etkinlik boyunca İskeçe'nin eski fotoğrafları ve şehirdeki Osmanlı döneminden kalan yapıları sinevizyon olarak gösterildi. Ayrıca İskeçeli ünlü sanatçılar Ahmet Üstün ve Rüştü Eriç'in fotoğrafları da etkinlikte yer aldı.