Ana Sayfa » Duyurular
A Ç I K L A M A - TÜRK DOĞDUK, TÜRK ÖLECEĞİZ
Güncellenme Tarihi: 28-01-2016

Görüntüleme: 2031

Yazı Boyutu:  

  


Resim Galerisi
Batı Trakya Türkü΄nün ayrımcılığa, her türlü baskılara, asimilasyona ve göç ettirme çabalarına karşı, demokrasi ve hukuk mücadelesi olan, 29 Ocak 1988 yılında gerçekleşen, "Toplumsal Dayanışma ve Direniş Günü"nün 28. yıl dönümü, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına Kutlu olsun, bu saflarda yer alan, Azınlığımızın her türlü davasına sahip çıkan, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığına bir şekilde hizmet eden ve bu davada canlarını hiçe sayarak mücadele örneğini gösteren, bu onurlu günü bizlere armağan ederek, ebediyete göçmüş olanları da, Rahmet, Minnet ve Şükranla yad ediyorum.

Saygı değer Batı Trakya Türkleri,
Ne yazıktır ki, o şanlı tarihten bu yana tam 28 yıl geçmiş olmasına rağmen, bırakınız azınlık haklarının iade edilmesi, bırakınız olumlu bir adımın atılması, bir arpa boyu kadar mesafe kaydedilmemekle birlikte, mevcut olan anayasal haklarımız, imzalanan antlaşmalar hiçe sayılarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesin΄den çıkan kararlar yok sayılarak, Ben öyle istiyorum ve öyle de olacak zihniyeti ile haklarımız, milli kimliğimizin inkarı, seçtiğimiz müftülerimiz hala tanınmamakta ve her türlü kanuni haklarımız, ülkemiz Yunanistan idarecileri tarafından gasp edilmeye halen devam edilmektedir. Bunun en somut örneği ise, toplum nezdinde ¨240 İmam yasası¨ olarak bilinen 3536/2007 - 4115/2013 sayılı yasa. 240 İmam yasası azınlığın yoğun tepkileri üzerine revize edilmiştir. Fakat yine azınlığın görüş ve önerileri dikkate alınmadan bir düzenleme yoluna gidilmiştir. 21 Aralık 2012 tarihinde Meclis'e gelmiş ve AZINLIK milletvekillerinin itirazına rağmen yasalaşmıştır. 4115/2013 sayılı yasa 3536/2007 sayılı yasanın 36. Paragrafındaki atanacak olan imamların hangi görevleri yapacağını belirlemiştir. Buna göre bir kısmı müftülük personeli olacak, bir kısmı camilerde Kuran öğretecek, bir kısmı da devlet okullarında din dersi öğretmeni olacak. İkinci değişiklik ise imamları belirleyen komisyonla alakalıdır. Bir üçüncü değişiklik ise kadro konusundadır. Buna göre 120 kişi Gümülcine Müftülüğü,80 kişi İskeçe Müftülüğü, ve 40 kişi Dimetoka Müftülüğü kadrosunda olacaktır.

Değerli Hemşehrilerim,
Geleceğimize karşı oynanan oyunuları artık farketmemiz gerektigine inanıyorum. Özellikle, önce Yunanca eğitim veren devlet okullarında eğitim gören öğrenci kardeşlerimize, daha sonra da bu oyunun bir parçası olduğuna inandığım tüm azınlık okullarında okuyan öğrenci kardeşlerimize de sıçrayacağını düşündüğüm, azınlığımızın yarınlarını tehdit eden bu sinsi plan ve oyunları fark etme zamanı gelmiştir.

Aziz Soydaşlarım, artık bu gaflet uykusundan uyanmamız gerekiyor. Geç olmadan Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı olarak geleceğimizin teminatı olan gençlerimize sahip çıkarak, bu konuda atılması gereken kat-i adımların bir an önce atılması gerekir. Aksi taktirde azınlığın umudu olan, Batı Trakya΄mızın yarınlarını, kendine emanet edeceğimiz bu zinde gücü kaybetmekle karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Değerli soydaşlarım, sevgili Batı Trakyalı kardeşlerim, gelinen noktaya bakıldığında yapılması gereken, bizler için kaçınılmaz bir gerçek vardır, aramızda ayrı gayrı olmadan, şahsi çıkarlar peşinde olmaktan vazgeçerek şanlı tarihimizi anımsıyarak, hangi ecdadın torunları olduğumuzu unutmadan, bizlere yakıştığı gibi, bu onurlu ve haysiyetli mücadelemize gerçekten saygı göstererek, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'nın menfaatlerini göz önünde bulundurarak, hep birlikte omuz omuza mücadele ederek, azınlığın mefaatlerini korumaktır. Bizlere yakışan, her türlü riyakarlıktan kurtulup, özü sözü bir olan, tarihe ismini altın harflerle yazan ecdadımız gibi, canımız pahasına dahi olsa, bu davadan vazgeçmemektir. Geçici bir heves, bir makam uğruna, bu davaya ihanet etmek için bizlere teklif edilen her türlü makam mevkilere elimizin tersi ile itip, azınlık için doğru olduğuna inandığımız değerlerden vazgeçmeyerek, yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen, dinimize, dilimize, örf ve adetlerimize, kültürümüze ve milli kimliğimize sahip çıkarak her zaman olduğu gibi tek yolda mücadelemizi yapmaktır.

İnanıyorum ki bizler, birlik ve beraberlik içersinde oduğumuz sürece, kanunların bizlere tanıdığı haklar ergeç iade edilecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, onurlu günümüz olan, Toplumsal Dayanışma ve Direniş Günümüz hepimize kutlu olsun.

İskeçe Türk Birliği
Yönetim Kurulu Adına
Av. Ahmet KURT - Başkan